ВЕСТИ СВЕТ

Терористички напад врз две џамии во Нов Зеланд: Загинаа 49 лица

Премиерката на Нов Зеланд, Ардерн, на прес-конференција рече дека нападите извршени врз две џамии во градот Крајстчерч се терористички напади.Во терористичките напади извршени врз две џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд се масакрирани 49 лица, јавува Anadolu Agency

Во терористичките напади извршени врз две џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд се масакрирани 49 лица, јавува Anadolu Agency (AA). 

Премиерката на Нов Зеланд, Ардерн, на прес-конференција рече дека нападите извршени врз две џамии во градот Крајстчерч се терористички напади.

Ардерн нагласи дека во терористичките напади се повредени најмалку 20 лица. 

Таа истакна дека во врска со овие терористички напади се приведени четири лица, од кои еден е државјанин на Австралија. 

Ардерн рече дека нивото на закана е зголемено на високо ниво, а ниту еден од терористите што го извршиле нападот не бил на листата за следење од безбедносните единици. 


Loading...

Related posts

По падот на Илинденска Македонија, две нови имиња се враќаат на маса!

vesti24

МОЌЕН ЦИКЛОН СИЛВИЈА: ДОАЃА НОВО НЕВРЕМЕ – ОБИЛЕН ДОЖД, ВЕТЕР, ГРМЕЖИ И ГРАД!

vesti24

Попоски со ЕКСКЛУЗИВНИ информации – Давид ќе донесе од 50 до 100 сантиметри снег, услови за грмежи

vesti24