ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Славчо Попоски: Уживајте во летото во март – најнови детални информации за понатаму

Во текот на следните денови како што веќе најавивме, под влијание на топол воздушен бран кој продира од северните предели на Африка ќе имаме стабилно, суво и сончево време повремено со умерена облачност, исклучок ќе бидат утрешните попладневни и вечерни часови кога поради позначителната локална облачност ќе има услови за слаб локален дожд.

Исто така деновиве ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец кој повремено ќе засилува на интензитет, температурите ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината што значи истите ќе бидат повисоки од нормалните за околи десет степени и од среда ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, во централните и во југоисточните предели истите се очекува понекаде да се искачат до рано – летни 25 степени.

Граѓаните во следниот период ќе може максимално да го искористат ваквото време за прошетки во природа.

Подготви: Славчо Попоски

Loading...

Related posts

Груевски се огласи на „Фејсбук“ за името: Ова е полоша верзија од таа што ја отфрливме

vesti24

Брат на судијката Ристова и пријател на Ленче Ристовска ја најави нарачаната пресуда за Груевски

vesti24

Славчо Попоски со најнови информации – внимавјте како се движите, следуваат ПОЛАРНИ температури

vesti24