ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Славчо Попоски со најава – следува ГОЛЕМА промена на времето, детална анализа

По студениот и влажен бран кој ја зафати нашата држава во текот на денешниот ден, од утре па во текот на следните неколку денови вклучувајќи го и викендот, следува период на стабилно, суво и сонцево време повремено со мала до умерена локална облачност.

Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на позначителен пораст па така максималните дневни за време на викендот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени, истите ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината.

Нешто пониски температури ќе имаме наутро кога минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од -7 до 2 степени, токму големите температурни разлики лошо ќе влијааат врз здравјето на граѓаните, особено кај метеопатите.

Да напоменеме дека во текот на утрешниот ден сеуште ќе има локална позначителна облачност но и мали услови за сосема слаби локални врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините.

Подготви: Славчо Попоски

Loading...

Related posts

СЕБАСТИАН КУРЦ ОД АВСТРИЈА ЌЕ ПРОТЕРА НЕКОЛКУМИНА ИМАМИ И ЌЕ ЗАТВОРИ СЕДУМ ЏАМИИ!!!

vesti24

ЦИКЛОНОТ ТОДОР НОСИ НОВО СТРАШНО НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ!

vesti24

Колумна на Трајче Стојанов за Фактор: Европо, стара…

vesti24