Категорија : БИЗНИС

безнис вести

БИЗНИС ЗАБАВА

Разголени секси келнерки растураат бракови: Сите мажи сакаат да пијат кафе во кафулето

vesti24
Новоотворено кафуле во калифорнискиот град Кабел во кој келенерките ги служат гостите облечени во бикини или долна облека го разбесни локалното население. “Pink Pantherz Espresso”
БИЗНИС ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Дали Дрекселмаер се затвара, 4.000 луѓе ќе остануваат ли без работа

vesti24
Германската инвестиција во Тиквешија, фабриката Дрекслермаер ќе биде затворена во рок од неколку месеци информираат вработените. Во погоните веќе нема трета смена, а на вработените
БИЗНИС ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА СВЕТ

ЕУ: Најмногу слободни работни места има во Чешка, Австрија, Германија и Малта

vesti24
Стапката на слободни работни места во четвртото тримесечје во 2018 година во Европската Унија пораснала на 2,3 отсто, покажуваат податоците на Евростат. И во ЕУ
БИЗНИС ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Халкбанк ќе отвори своја осигурителна компанија

vesti24
По информацијата објавена од Македонската берза дека акциите на Нова Осигурување АД Скопје се продадоа за вкупно 3,2 милиони евра во две блок-трансакции, Халкбанк АД Скопје
БИЗНИС ВЕСТИ

НОВ ГОЛЕМ УСПЕХ НА ВЛАДАТА: Американска автомобилска компанија ќе отвори фабрика во Македонија, 500 нови работни места!

vesti24
Дирекцијата за Технолошки индустриски развојни зони потпиша Договор за долготраен закуп на градежно земјиште во ТИРЗ Скопје 2 со компанијата „AIM property“ што ќе гради
БИЗНИС ВЕСТИ

Кинески фирми ја измамиле цела ЕУ?

vesti24
Мондо – Белград ЕУ и италијанските власти истражуваат сомневања за голема даночна измама на кинески криминални групи кои увезуваат преку Пиреја, најголемото грчко пристаниште. –
БИЗНИС ВЕСТИ

За собирање малини во Финска плаќаат дури 200 евра на ден

vesti24
Во Финска собирач на малини за килограм собрани плодови заработува скоро 4 евра додека пак за истата работа во регионот не може да се заработи
БИЗНИС ВЕСТИ

Kилограм чини 100.000 евра, се гледа како бизнис на иднината

vesti24
Милош Богдановиќ од Србија собира и пчелин отров за кој фармацевтите богато плаќаат. Тој лечи различни болести, па дури и рак. Оваа лековита состојка чини
БИЗНИС ВЕСТИ

Факторингот многу малку искористен, скоро непознат за домашните компании и стопанството

vesti24
Компаниите во Македонија, посебно микро, малите и средните фирми, многу малку или воопшто не користат факторинг. На ниско ниво се и свеста, како и информираноста
БИЗНИС ВЕСТИ

Најбогатата Македонка во Канада: Kaко Сузан Ницовски заработила милиони долари?

vesti24
Салатите освен што се здрави и вкусни за јадење, очигледно носат и добра заработувачка. Сузан Ницовски која потекнува од Македонија, а е родена и работа